Istoric

Lumanare

• 12 iunie 1850 - Un numar de 150 locuitori ai mahalalei "Oborul Nou", in frunte cu cel care avea sa fie ctitorul bisericii, COSTACHE DEFTULESCU, impreuna cu sotia sa Anastasia, se hotarasc sa cladeasca o biserica pe locul donat de GRIGIRE GHICA VODA, din mosia sa.
  • 30 mai 1853 - Sfanta Mitropolie aproba construirea lacasului
  • 18 septembrie 1854 - Tarnosirea noii biserici
  • 8 noiembrie 1854 - Lazar Sin Stan, tarcovnic la biserica satului Suhatu, Jud. Ilfov, este hirotonisit preot pe seama noii biserici.
  • 1854 - In dreapta pronaosului se afla o piatra funerara sub care odihnesc osemintele ctitorilor
  • 1896 - Dascalul Dumitrache Popescu, de la acesta biserica, conformandu-se ordinelor directorului Scoalelor Nationale, Petrache Poenaru, a infiintat pe langa biserica o scoala pentru copiii mahalalei. Vara, in curtea bisericii, iarna - intr-una din casele bisericii, 50-60 de baieti si fete invatau aritmetica, citirea, istoria si geografia.
  • 1907 - Scoala s-a desfiintat.

Reparatii si restaurari

• 1888 - reparatie radicala si unele imbunatatiri
  • 1899 - biserica a fost impodobita cu o noua tampla
  • 1913 - pictorul Ioan Simionescu repicteaza biserica
  • 1943 - repararea interiorului si exteriorului, spalarea si restaurarea picturii
  • 1963 - o noua spalare si restaurare a picturii
  • 1971 - instalatia de incalzire cu gaze a bisericii
  • 1973 - a fost terminata instalatia de apa a Sfantului Altar
  • 1977 - dupa devastatorul cutremur, Sfantul Lacas a fost consolidat, pictura restaurata
  • 1982 - resfiintirea bisericii

Biserica Oborul Nou - "Oborul din Vii", are hramul Sfintii Constantin si Elena (Sfintii Imparati Constantin si mama sa Elena).